Grudzień kojarzy nam się zazwyczaj ze świętami, rodzinną atmosferą, odpoczynkiem oraz mniejszą ilością pracy, gdyż jak to zwykle pod koniec roku gospodarka przestawia się z wysokich obrotów na niższe. Jednak my Polacy, między Mikołajkami z 6go grudnia a Bożym Narodzeniem i Sylwestrem winni jesteśmy o tym, aby pamiętać i celebrować rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Ta przypada na 13 go grudnia czyli w przyszłym tygodniu na sobotę. Wspomniana uroczystość, jak wiadomo z analiz historycznych decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była samowolą rządzących władz komunistycznych, którzy bojąc się utraty władzy i wpływów w kraju złamali obowiązujące prawo tworząc przy tym atmosferę zagrożenia zewnętrznego. Dokonując zamachu stanu powołali poza konstytucyjny organ WRON oraz tajny Komitet Obrony Kraju, a decyzje podejmowały trzy osoby: Jaruzelski, Kiszczak i Siwicki. Na skutek zaprowadzenia stanu wojennego nastąpił kolejny odpływ członków z PZPR. Najpierw planowano zastraszyć społeczeństwo, a potem stopniowo łagodzić terror przywracając powoli normalne warunki życia Podstawowym czynnikiem, który był motorem działań kreatorów stanu wojennego był brak jakiejkolwiek woli porozumienia, liberalizacji systemu i podzielenia się władzą z opozycją. Dzięki aresztowaniom i działaniom wymierzonym w struktury organizacyjne opozycji, udało się przedłużyć jeszcze agonię systemu komunistycznego w Polsce, jednak jego upadek okazał się być nieuchronny. Większość z nas pamięta wyżej opisywane wydarzenie. Nasze zaskoczenie, gdy w nocy z 12 na 13 grudnia poinformowano nas o tej nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej znalazł się nasz kraj. O tym jak zablokowana została łączność telefoniczna, wprowadzona godzina milicyjna, zakazano strajków i manifestacji a działaczy opozycji internowano.

                Mimo tych działań system komunistyczny upadł a my możemy cieszyć się wolnym, demokratycznym krajem. Możemy korzystać z licznych przywilejów, jakie daje państwo prawa od choćby jak całkiem nie dawno mogliśmy oddawać głosy w wolnych i konkurencyjnych wyborach samorządowych. To wszystko dzięki ludziom, którzy walczyli i wywalczyli te wolność oraz upadek poprzedniego reżimu. Dlatego 13go grudnia serdecznie zachęcam do uczczenia pamięci zasłużonych poprzez zapalenie światła czyli przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej- zapal światło wolności., co sam zamierzam również uczynić.

                Moim zdaniem wyżej wspomniany, nadchodzący dzień powinien być dniem pełnym refleksji wspomnień i zadumy, nie powinno się tego dnia urządzać demonstracji czy manifestacji, a zwłaszcza takich, które są niezwiązane z tematem, mobilizują i na dodatek przywołują negatywne emocje. Niech ucichną nasze małe partyjne i podwórkowe spory chociaż na chwilę, aby przede wszystkim podziękować tym , którzy walnie przyczynili się między innymi do tego, że możemy je toczyć mieszkając w wolnym kraju rządzonym przez tych, których wybraliśmy i w taki sposób na jaki im pozwalamy.

Killion Munyama